خانه هوشمند

خانه هوشمند ، کلمه جدیدی که امروزه ممکن است به گوش بسیاری از ما خورده باشد، قبلا فقط در فیلم ها و سریال های علمی تخیلی ابزارها و ساختمان هوشمندی را می دیدیم که صاحبخانه به راحتی و با فشردن یک دکمه بسیاری از اعمال را انجام می دهد. یک خبر بسیار خوب اینکه دیگر واژه خانه هوشمنداز فیلم ها به واقعیت زندگی واقعی آمده و خبر شگفت انگیز دیگر اینکه، هم اکنون این تکنولوژی جدید در ایران نیز برای افراد مختلف امکان پذیر می باشد. و به زودی همچون سایر تکنولوژی ها همه گیر و فراگیر خواهد شد.

جزئیات خدمات

سيستم هاي روشنايي، سهم عمده اي از مصرف انرژي در يك ساختمان را شامل مي شوند؛ در يك سيستم هوشمند ساختمان با بهره مندی از سنسورهاي حرکتی، سنسورهاي تشخيص نور محيط و نصب كليدهاي هوشمند علاوه بر امكان تنظيم ميزان نوردهي محيط، مصرف انرژي تا حد چشمگيري كاهش مي يابد.

آسایش حرارتی و  شرایط هوایی مطلوب با بکار گیری سیستم های هوشمند ساختمان قابل تأمین می باشد. بهره مندی از حس گرهای رطوبت و دما و CO2 و ارتباط مستقیم و خودکار آنها با تجهیزات گرمایشی و سرمایشی علاوه برای تأمین شرایط مطلوب محطیی، مصرف انرژی را تا حد چشمگیری کاهش می دهد.

سناريو ورود، خروج، مهمان، خواب، و …فرض كنيد در سناريو خواب بدون نياز به سركشي به تمام نقاط منزل ميتوان از داخل اتاق اصلي يا از طريق موبايل يا تبلت خطوط روشنايي را در شدت روشنايي مورد نظر تنظيم كرد.

در محيط هاي خالي از سكنه سيستم روشنايي براي صرفه جويي در مصرف انرژي غير فعال ميشود و در صورت تشخيص حضور افراد به صورت خودكار فعال ميشود.

اين قابليت وجود دارد كه اگر درصد روشنايي محيط از ميزان مطلوب بيشتر شد تعدادي از سر خط هاي روشنايي براي جلوگيري از هدر رفتن انرژي به طور اتومات خاموش شوند و بالعكس.

قابليت كنترل و فرمان به سيستم روشنايي در هر نقطه از منزل از طريق ريموت كنترل، قابليت كنترل سيستم روشنايي تمامي نقاط منزل از طريق موبايل يا تبلت، قابليت كنترل سيستم روشنايي تمامي نقاط منزل از اتاق مستر یا هر نقطه دیگر.

در خانه هوشمند اين مزيت وجود دارد كه شدت روشنايي تعدادي از خطوط را بر اساس شرايط مورد نظر از ۰ تا %۱۰۰ ميزان خروجي تنظيم كند كه علاوه بر زيبايي محيط باعث صرفه-جويي در مصرف انرژي مي شود.

امروزه با پيشرفت علوم طراحي نماي سازه ها و نيز بهره گيري از تجهيزات روشنايي مدرن در پياده سازي سيستم هاي نوين نورپردازي سن ها ميتوان در اين زمينه نيز خدمات شاياني را ارائه نمود. در اين راستا شركت مهندسي ایده پردازان با استفاده از تجهيزات مختلف نورپردازي از جمله وال واشرها، پار-ال اي دي ها ، چراغهاي دكوراتيو، نورهاي مخفي، RGB و حتي Moving Head بهترين سيستم هاي نورپردازي نما، صحنه، سالن ها و … را ارائه مي نمايد.

 • برنامه ریزی ترموستات و سایه سازی برای ساختمان به منظور افزایش بهره وری انرژی بر اساس فصول، بازه زمانی در روز، یا دمای محیط بیرون
 • روشن نمودن سیستم تهویه خانه از طریق موبایل قبل از ترک محل کار
 • استفاده از کاهنده شدت نور، تایمر و حسگرهای کنترل تعداد افراد حاضر در ساختمان به منظور کاهش هدر رفت انرژی
 • مشاهده اطلاعات مصرف انرژی بر روی صفحه نمایش تلویزیون

کاهش زمان پخش صدا در داخل محل کار با استفاده از مواد جذب کننده صدا و فضابندی مناسب برای میرا کردن صدا به جای تشدید آن.

فراهم نمودن امکان کاهش شدت صدا در منبع در صورت لزوم

محدود کردن انتقال سر و صدا از خارج از محل کار با طراحی دیوارهای کلاس انتقال صدای بالا (STC) بین فضای کار و مناطق سر و صدای زیاد در داخل و خارج از ساختمان.

به حداقل رساندن سر و صدای پس زمینه از سیستم HVAC ساختمان و سایر تجهیزات.

در صورت نیاز در فضاهای کاری باز، شرایطی برای حفظ حریم خصوصی و تمرکز فراهم کنید.

فضاهای مربوط به فعالیت گروهی را از مناطق کاری که تمرکز مهم است، تفکیک کنید.

 • حداقل با استاندارد ASHARE Standard 55 – شرایط محیطی حرارتی برای سکونت افراد- مطابقت شود
 • بکارگیری تهویه مطبوع، در صورت مناسب با بودن با موقعیت ساختمان و در نظر گرفتن الزامات ASHARE Standard 55 برای لحاظ کردن تأثیرات
 • تجزیه و تحلیل پیکربندی اتاق و طرح بندی توزیع HVAC برای اطمینان از اینکه همه بخش های اتاق تهویه کافی دریافت می کنند مخصوصا فضاهایی که گروه کاری از آن استفاده می کنند. تأمین کنترل های محطیی مجزا برا این اتاق ها در نظر گرفته شود.
 • تجزیه و تحلیل جانمایی، پیکر بندی و نوع پنجره ها و نور گیرهای سقفی  و فراهم نودن سایه ساز قابل کنترل و کافی برای اجتناب از “نقاط گرم” ناشی از تابش مستقیم خورشید.
 • در نظر گرفتن سیستم پایش رطوبت و دما برای اطمینان از فراهم بودن عملکرد آسایش حرارتی مطلوب
 • ارزیابی استفاده از طبقات دسترسی با تهویه جابجایی برای کنترل آسایش فردی ، انعطاف پذیری و صرفه جویی انرژی
 • فراهم نمودن کنترل دما و هوا در هر قسمت از فضاهای کاری
 • استفاده از حسگرهای CO2 برای ارزیابی کیفیت هوا در فضاها برای تنظیم تهویه
 • اثاثیه با شرایط کاری که انجام می دهید سازگار کنید
 • استفاده از مبلمان که از وضعیت خوب، مکانیک بدن و تکنیک های کار برای انجام وظایف (مثلا صندلی و صفحه کلید طراحی شده ارگونومیک) پشتیبانی می کند.
 • تأمین میزهای کاری که کاربران را قادر به تنظیم صندلی، قرار دادن تجهیزات کامپیوتری، میزان نور، ارتفاع سطح کار، طرح بندی فضای کاری و تهویه می کند.
 • نصب پانل های شیشه ای در دیوار های پیرامون فضای کاری برای دسترسی به روشنایی روز  و چشم انداز پیرامون
 • طراحی پیکر بندی اثاثیه که امکان فراهم شدن آسایش بصری برای کارکنان فرام شود
 • برای کارگران دورکاری، سازمان حمایت کننده باید اطمینان حاصل کند که فضای کاری راحت، ارگونومیک بوده و دارای ابزارهای تکنولوژیک لازم  است.

هدف پروژه

خانه هوشمند زندگی در مد هدایت خودکار است – پیشرفت روز افزون در عرصه صنعت هوشمند سازی ساختمان ، آسایش و رفاه خانه را همراه با صرفه جویی در مصرف انرژی به ارمغان آورده است.خانه ای که مانند یک خدمتکار تمامی سعی و تلاش خود را می کند تا بیشترین خدمت را برای شما انجام دهد و شما بیشترین لذت را از داشتن آن بچشید.خانه حضور شما را حس می کند ، تغییرات گرمایشی و سرمایشی را متوجه می شود ، علایق و سلایق شما را میداند و خود به صورت خودکار به عنوان دستیار شما فرامین لازم را به اثاثه خانه صادر می کند.
خانه هوشمند عادت سرمایی و گرمایی شما را خوب می شناسد و قبل از اینکه از سرما یا گرما کلافه شوید دمای مورد نظر شما را فراهم می سازد. این امکان باعث می شود تا وقتی در منزل نیستید انرژی با ارزش هدر نرود. پس ساختمان شما به نوعی صرفه جویی هم می کند. حتی می توانید میزان مصرف انرژی خود را مشاهده کنید و یا هنگامی که سیم کشی منزل شما دچار مشکل شود و بار اضافی وجود دارد از آن مطلع شوید.