wool-prop

پشم (موجود به شکل الیاف و رول)

عایق پشم از الیاف پشم گوسفند ساخته می شود که به صورت مکانیکی  یا با استفاده از ۵ تا ۱۵ درصد چسب پلی استر بازیافت شده به هم متصل می شوند. پشم، استفاده شده برای تولید عایق، پشمی است که به دلیل رنگ یا درجه آن، به عنوان زباله از صنایع دیگر حذف شده است.

cellulose-prop

سلولز (اسپری / دمیده شده)

عایق سلولزی از مواد بازیافتی حاصل از روزنامه های تهیه می شود. کاغذ خرد شده و نمک های معدنی مانند اسید بوریک برای مقاومت در برابر آتش، قارچ و حشرات اضافه می شوند. این نوع عایق بسته به نوع کاربرد، به صورت اسپری مرطوب یا به صورت دمنده قابل استفاده می باشد.

wood-fibre-prop

فیبر چوب

عایق فیبر  چوبی تولید شده به صورت صنعتی در حدود ۲۰ سال  پیش بعد از اینکه مهندسین از بخش تولید الوار چوبی در اروپا، روش های نوین ساخت بورد عایق از تراشه های چوب را ابداع کردند معرفی شد.

foamglas-prop

فوم شیشه (موجود به شکل بورد)

این نوع عایق عمدتا از شیشه های بازیافتی و مواد پایه نظیر ماسه و بدون استفاده از افزودنی های چسبی تهیه می شود. سنگدانه ها داخل شیشه مذاب، ذوب می شود که بعد از خنک شدن به صورت پودر شیشه ای ریز شکسته می شود. پودر شیشه داخل قالب ریخته شده و تا دمای زیر نقطه ذوب در یک فرآیند پخت حرارت داده می شود که باعث بهم جسبیدن ذرات به یکدیگر می شود. مقدار جزئی کربن ریز سیاه رنگ اضافه کرده و مخلوط در یک فرآیند سلولسیون حرارت داده می شود. در اینجا کربن با اکسیژن واکنش داده و تولید دی اکسید کربن کرده که تولید حبابهای عایق در مصالح می کند. دی اکسید کربن در حدود ۹۹ درصد گاز داخل حبابهای را تشکیل می دهد.

hempcrete-prop

کمپوزیت کنف (موجود به شکل بلوک و درجا ریز)

کمپوزیت کناف ترکیبی از تراشه های کناف (Hemp hurds) و آهک (شامل آهک هیدرولیکی، ماسه، پوزولان یا سیمان) مورد استفاده بعنوان مصالح ساختمانی و عایق می باشد. کمپوزیت کناف به راحتی با با مخلوط آهک سنتی کار می کند و بعنوان تنظیم کننده رطوبت و عایق عمل می کند. این نوع عایق مثل بتن از خاصیت تردی برخوردار نیست بنابراین نیازی به تعبیه درزهای انبساطی نمی باشد. این نوع عایق می باید همراه با یک قاب از مصالح دیگر که بعنوان حایل عمودی بار در ساختمان نقش دارد استفاده شود زیرا این نوع عایق دارای وزن مخصوصی معادل ۱۵ درصد وزن مخصوص بتن معمولی است.

hemp(1)

کنف (موجود به شکل الیاف و رول)

الیاف کناف از تراشه های کناف حاصل از گیاه کناف تهیه می شود. امروزه کشت این نوع گیاه رو به افزایش می باشد. این نوع گیاه در مدت ۱۰۰ تا ۱۲۰ روز تا ارتفاع ۴ متر رشد می کند. از آنجا که این گیاه، سایه بر روی خاک پیرامون خود را فراهم می کند بنابراین نیازی به استفاده از کود های شمیایی در کشت آنها نمی باشد. این نوع عایق شامل ۸۵ درصد الیاف کناف با ۳ تا ۵ درصد موادی چسبی پلی استر برای ضد آتش بودن می باشد.

stone-wool-prop

پشم سنگ (موجود به شکل بورد، الیاف و رول)

پشم سنگ یا پشم کانی سنگ یک محصول روباره از مذاب سنگ در دمای ۱۶۰۰ درجه سانتیگراد می باشد. که یک جریان بخار یا  هوا به داخل آن دمیده می شود. روشهای پیشرفته تولید این نوع عایق بر اساس چرخش محفظه سنگ مذاب با سرعت چرخشی بالا شبیه فرآیند تولید پشمک می باشد. محصول نهایی یک توده ای از ذرات  ریز، الیاف در هم آمیخته با قطر حدود ۲ تا ۶ میکرو متر می باشد. پشم سنگ معمولا شامل یک مواد چسبی، اغلب یک تِر-پلیمر، یک نوع روغن برای کاهش غبار می باشد.

glass-wool-prop

پشم شیشه (موجود به شکل الیاف و رول)

این نوع عایق از شیشه مداب با ۲۰ تا ۳۰ درصد زباله های صنعتی بازیافت شده و مواد زائد باقی مانده از مصرف کنندگان تهیه می شود. این عایق از الیاف شیشه که با استفاده از یک ماده چسبی به شکل بافت پشم  در می آید تشکیل شده است. این فرایند، بسیاری از بسته های کوچک هوا را بین ذرات شیشه محبوس کرده و بنابراین  منجر به ویژگی های عایق بندی حرارت بالا می شود. چگالی این عایق بسته به فشار و نوع مواد چسبی متغیر می باشد.

straw-prop

پوشال (موجود به شکل فله و قطعات پیش ساخته)

پوشال یک محصول جانبی کشاورزی است که شامل ساقه های خشک غلات باقی مانده می باشد کاه حدود نیمی از محصولات غلات مانند جو، برنج، چاودار و گندم را تشکیل می دهد.

pir-foam-prop(1)

فوم پلی ایزو سیانورات / پلی یورتان (PIR/PUR)

پلی یورتان (PUR و PU) یک پلیمر است که از واحدهای ارگانیک متصل به پیوندهای یورتان (کربامات) تشکیل شده است. پلی یورتان را می توان در انواع تراکم و سختی با تغییر ایزوسیانات، پلی وول یا افزودنی ها ساخت.
Polyisocyanurate، همچنین به عنوان PIR نامیده می شود، یک پلاستیک گرماسخت است که به طور معمول به صورت فوم تولید می شود و به عنوان عایق حرارتی سفت استفاده می شود. شیمی آن شبیه به پلی یورتان (PUR) است، به جز اینکه نسبت دی ایزو سیانات متیلن دی فنیل (MDI) بالاتر است و پلیول حاصل از پلی استر در واکنش به جای polyol of polyole استفاده می شود. کاتالیزورها و مواد افزودنی مورد استفاده در فرمولاسیون PIR نیز از آنهایی است که در PUR استفاده می شود. پانل های ساندویچ پانل ساخته شده از فولاد ضد زنگ محافظت شده، ساخته شده از فولاد ضد زنگ با هسته PIR فوم و به طور گسترده ای به عنوان عایق سقف و دیوارهای عمودی (به عنوان مثال برای انبارداری، کارخانه ها، ساختمان های اداری و غیره) استفاده می شود.

phenolic-foam-prop

پشم شیشه (موجود به شکل الیاف و رول)

عایق فوم فنولیک از یک رزین رزول در حضور یک کاتالیست اسید با دمیدن مواد افزودنی (مانند پنتان) و سورفکتانت ها تهیه می شود

icynene

Icynene H2FoamLite / LD-C-50

این عایق یک عنصر اختصاصی ساخته شده توسط Icynene، یک شرکت مستقر در کانادا است. H2FoamLite یک سلول باز شده با اسپری،آب دمیده، فوم پلی یورتان کم چگالی آب است. این محصول از دو مایع، ایزوسیانات (BaseSeal) و رزین (H2FoamLite) تهیه شده و زرد رنگ است.

xps-foam-prop

پلی استایرن اکسترود شده (XPS)

فوم پلی استایرن اکسترود شده (XPS) شامل سلولهای بسته است که موجب بهبود زبری سطح و سختی بالاتر و کاهش هدایت حرارتی می شود. این عایق نسبتا متراکم تر بوده بنابراین از EPS کمی مقاومتر می باشد. دارای مقاومت در برابر بخار آب (μ)  بسیار پایین است و برای استفاده در محیط های مرطوب مناسب است.

aerogel-prop

ائروژل (Aerogel)

ائروژل یک ماده فوق العده متخلخل مصنوعی مشتق شده از ژل است که در آن مولکول مایع ژل جایگزین گاز شده است. نتیجه یک محصول جامد با چگالی بسیار پایین ضعیف و ضریب هدایت حرارتی کم است. نام مستعار شامل دود یخ زده و هوای جامد یا دود آبی به دلیل ماهیت شفاف آن و نحوه پخش نور در مواد است. ماننده پلی استایرن منبسط شده ظریف و شکننده به نظر می رسد. Aerogels را می توان از انواع ترکیبات شیمیایی ساخت.

ائروژل ها عایق حرارتی خوب هستند چرا که آنها تقریبا دو روش از سه روش انتقال حرارت را (همرفتی، تابش و انتقال) خنثی می کنند. آنها عایق های رسانای خوبی هستند زیرا تقریبا به طور کامل از گاز ساخته شده اند و گازها انتقال کننده های حرارتی بسیار ضعیف هستند. آنها بازدارنده های همرفتی خوبی هستند، زیرا هوا نمی تواند از طریق شبکه پخش شود. آئروژل ها عایق های تابشی ضعیفی هستند چرا که اشعه مادون قرمز (که گرما را انتقال می دهد) از طریق آنها عبور می کند.
سیلیکا ائروژل شایع ترین نوع آئروژل است. سیلیس به خوشه های سه بعدی، درهم آمیخته متصل می شود که تنها ۳ درصد از حجم را تشکیل می دهند. بنابراین هدایت از طریق جامد بسیار پایین است. ۹۷٪ از حجم باقی مانده  در نانوپورهای بسیار کوچک از هوا تشکیل شده است. هوا دارای فضایی کوچکی برای جابجایی دارد و مانع از همرفتی و انتقال از طریق فاز گاز می شود.